Eile, 26. oktoobril toimusid Gruusias parlamendivalimised. Tegemist on ajalooliste valimistega, mille tulemus näitab, kas Gruusia saab naasta Euroopa Liidu integratsiooni rajale või liiguvad nad sügavama autoritaarsuse suunas. Juba kevadel Thbilisis olles nägin, kuidas kümned tuhanded inimesed seisid vastamisi võimupartei ja politseiga. Me kõik mäletame pilte, kuidas Gruusia suuremate linnade tänavad olid kattunud Euroopa Liidu lippudega.
Nii kohalikud kui ka ODIHRi vaatlejad andsid valimiste läbiviimisele ja valimiseelsele perioodile kriitilised hinnangud. Need valimised süvendasid muret Gruusia demokraatliku arengu pärast.
Kõnekate näidete hulgas nimetasid vaatlejad kodanikuühiskonda ja vaba meediat diskrimineerivat välismõjude seadust, erakonna Gruusia Unistus valimislubadust keelustada opositsioon ja Kremli propagandat peegeldavat süüdistust, et Lääs soovib Gruusiat sõtta lükata. Lisaks tõid vaatlejad välja, et valimiste-eelsel ajal ei olnud valitsuspartei ja opositsioonierakondade võimalused võrdsed. Raportites räägitakse laialdasest administratiivse ressursi kuritarvitamistest, avalike teenistujate survestamisest ja inimeste hirmutamisest. Valimispäevast on meieni jõudnud väga muretekitavad pildid ja ülevaated laiaulatuslike rikkumiste kohta: isikuandmete ebaseaduslik kogumine, mitme sedeli sisestamine valimiskasti ja mitmekordne hääletamine, aga ka vaatlejate töö takistamine ning isegi nende väljasaatmine valimisjaoskondadest.
Meie soov on, et kõiki kaebusi uuritakse erapooletult ja kiiresti.
Gruusia tulevik sõltub sellest, milline saab olema valimisjärgne aeg ja kas järgmised sammud järgivad euroopalikke väärtusi ja norme või mitte. Lisaks on tähtis, kas järgnev periood kulgeb rahumeelselt ja vägivallata ning selle eest lasub eriline vastutus just võimudel.
Jälgime pingsalt edasisi arenguid ning oleme Gruusiale demokraatiateekonnal jätkuvalt toeks.
Lisainfo
Avalike suhete osakond
[email protected]