10.-19. juulil ei toimu konsulaarvastuvõttu

Endine Taani Välisminister Uffe Ellemann-Jensen pälvis Endel Lippmaa nimelise Eesti Teaduste Akadeemia mälestusmedali

Täna anti endisele Taani Välisministrile Uffe Ellemann-Jensenile üle Endel Lippmaa nimeline Eesti Teaduste Akadeemia mälestusmedal. Eesti Saatkonnas Kopenhaagenis toimunud tseremoonial andis Eesti Teaduste Akadeemia president prof Tarmo Soomere üle medali, mis kannab Eesti endise akadeemiku ja valitsuse liikme Endel Lippmaa nime.

Endel Lippmaa medal anti tunnustuse märgina väljapaistvale Taani poliitikule, heale Eesti sõbrale ja meie vabaduspüüdluste tulihingelisele toetajale Uffe Ellemann-Jensenile.

Akadeemik Endel Lippmaa (15.09.1930–30.07.2015) oli üks Eesti teaduse ja poliitika suurkujusid ning on senini üks tuntumaid eesti teadlasi maailmas. Legendaarselt terava, laiahaardelise ja võimeka isiksusena panustas ta Eesti iseseisvuse taastamisse ja vaba ühiskonna ülesehitamisse, mõjutades ja kujundades pikka aega meie riigi arengut.

Endel Lippmaa nimelise mälestusmedali ja sellega seotud loengute traditsiooni kaudu soovib Eesti teaduste akadeemia toetada teaduse tippsaavutuste ja uute ideede levikut, aga ka tunnustada ja väärtustada väljapaistvate isiksuste missiooni Eesti ajaloos. Seetõttu valitakse Endel Lippmaa medali saajaks väljapaistev teaduse- või ühiskonnategelane, kelle tegevus on oluliselt mõjutanud teaduse või ühiskonna arengut ning kelle tegevuses on tippteadus ühendatud ühiskonna teenimisega.

Taani välisministrina (1982–1993) vedas Uffe Ellemann-Jensen Eesti Vabariigi iseseisvumise taastamise ajal Balti riikide tunnustamise protsessi. Tänu temale sai Taanist esimene riik, mis taastas diplomaatilised suhted kõigi kolme Balti riigiga. Koos Saksa kolleegi Hans-Dietrich Genscheriga kutsus ta 1992 kokku Läänemeremaade Nõukogu, mille keskne siht oli pärast külma sõja lõppu tagada Läänemere regiooni tasakaalustatud areng. Kakskümmend aastat (1998–2018) panustas ta jõuliselt Balti arengufoorumi tegevusse, mis koondas meie regiooni äri-, poliitika-, meedia- ja teadusvaldkonna tipptegijaid.

Esimese Endel Lippmaa medali pälvis ja sellega seonduva loengu pidas 2017 Nobeli keemiapreemia laureaat Kurt Wüthrich. Uffe Ellemann-Jenseni loeng toimus virtuaalselst 29. septembril 2020.

Mälestusmedali pälvija valib komisjon koosseisus Ene Ergma, Mart Kalm, Jaak Lippmaa, Urmas Nagel, Mart Saarma.

Titaanist mälestusmedali on kujundanud metallikunstnik Risto Tali